Sanılanın aksine dehb tek başına bir bozukluk değildir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu 3 başlığa ayırıyoruz. Bunlar; çoğunlukla hiperaktif-dürtüsel tip ( dikkat sorunu çok sık rastlanmaz) , çoğunlukla dikkat sorunu olan ( hiperaktivite-dürtüsel davranışlar çok sık rastlanmaz) ve karma tip ( hem dikkat sorunu hem de hiperaktivite-dürtüsellik semptomlarına rastlanır).

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için bir patoloji yoktur yani her ne kadar nörolojik bir hastalık olarak tanımlansa da kimse beyinde yerini tespit edememiştir. Son çalışmalar daha çok genetik yatkınlık üzerine yoğunlaşmıştır. Tanı konması genellikle bir dizi karakteristik veya kontrol listesi kullanılarak ve ebeveyn görüşmeleriyle gerçekleştirilir.

Klinik ortamda tedavi edilen DEHB erkek çocukların kızlara oranı 4:1 ‘ dir. Hiperaktivite veya davranışsal bozukluklar çok sık görülmediğinden kız çocukları genelde göz ardı edilir. Araştırmalara göre yetişkinlik döneminde bu durumdan etkilenme ihtimalleri kadınların erkeklere göre daha yüksek görülür.

Dikkat eksikliği; çoğu zaman dikkatini ayrıntılara vermede güçlük, dikkatsizce hatalar yapma, düzenli, planlı olmakta zorluk çekme, işleri takip etmede zorlanma, yönergeleri izleyememe ve görevleri tamamlayamama, günlük etkinliklerde unutkanlık;

Hiperaktivite; genelde çok konuşma, sürekli kıpırdanma veya sürekli hareket halinde olma, sıra bekleyememe gibi davranışlarla ilişkilendirilmiştir. Bu gibi davranışları herkesin yaptığı düşünülürse, DEHB tanısı bu davranışların sıklığına ve şiddetine bağlıdır.

DEHB ‘e öğrenme güçlüğü, kaygı bozuklukları ve bazı davranış bozuklukları eşlik edebilir.

DEHB müdahalesinde genellikle ilaç birincil tedavi yöntemidir ve birçok DEHB olan kişilerin bu ilaçlara olumlu tepki verdiği görülüyor. Fakat şöyle bir gerçek var ki ilaçlar tedavi etme amaçlı kullanılmaz, semptomları hafifletmede yardımcı bir araçtır, uzun vadede etkisini kanıtlayacak bir bulgu elde edilmemiştir. Son zamanlarda ilaçla beraber etkili psiko-sosyal eğitim ve davranışsal yaklaşımlar da denenmektedir.

Psk. Zehra DOĞAN

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir