Öncelikle çocuğunuzda fiziksel bir problem olup olmadığını araştırmak gerekir. KBB doktoruna gidip bütün muayenelerden geçmesi gerekir.

Herhangi problem olmadığına kanaat getirdikten sonra çocuğunuzun teknolojik aletlerle ne kadar haşır neşir olduğunu gözden geçirmeniz gerekir. Televizyon, tablet, telefon gibi aletlerle fazla zaman geçirmesi çocukta konuşma ihtiyacını azaltmakta, sosyalleşmesini etkilemektedir.

Sosyal açıdan bakıldığında, akranlarıyla vakit geçirmemesi, sosyal ortamlarda bulunmaması, aile fertlerinin ne kadar diyalog halinde olduğu, sizin çocuğunuz ile ne kadar etkileşim içinde olduğunuzu, önemsediğinizi, ilginizi hissettirdiğinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Psikolojik açıdan değerlendirilecek olursa, son zamanlarda çocuk için değişim sayılabilecek; yeni bir kardeşin aileye katılması, ölüm, taşınma, boşanma gibi nedenler de etkili olabilmektedir.

Bunların yanı sıra çeşitli nörolojik problemler çocuğun dil gelişimini etkilemektedir. Otizm, zihinsel engel, hidrosefali, havale, serebral palsi gibi durumlar örnek verilebilir.

Ailelerin bir problem olduğunu hissettikleri an derhal bir çocuk psikiyatrisine ya da çocuk nöroloji uzmanına başvurmaları gerekir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir